Prawidłowe oświetlenie biura

Autor     lis 22, 2017     Wszystkie , Artykuły biurowe    0 Komentarzy
Prawidłowe oświetlenie biura

Jednym z najważniejszych elementów projektu przestrzeni biurowej jest zapewnienie odpowiedniego oświetlenia biura. Wpływa ono na zdrowie i dobre samopoczucie pracowników oraz zwiększa ich wydajność.

Oświetlenie biurowe - czym się kierować?

Prawidłowe oświetlenie biura zależy przede wszystkim od przeznaczenia danego pomieszczenia. Inne kryteria zastosujemy do oświetlenia stanowiska pracy przy komputerze, a jeszcze inne w przypadku sali konferencyjnej. Idealne oświetlenie powinno łączyć światło sztuczne z naturalnym, mieć odpowiednie natężenie i jakość oraz umożliwiać zmianę tych parametrów w zależności od pory dnia. Najwięcej światła dostarcza oświetlenie główne (świetlówki liniowe), które często jest wspomagane przez skoncentrowane oświetlenie miejscowe (halogeny, lampy, diody LED).

Przy wyborze oświetlenia do biura należy się kierować konkretnymi parametrami:

  • parametry elektryczne - moc, współczynnik mocy (PF), napięcie zasilania, klasa ochronności, nominalny prąd;

  • parametry użytkowe - waga, temperatura pracy, wilgotność otoczenia, sposób montażu, stopień ochrony IP, żywotność;

  • parametry świetlne - współczynnik oddawania barw Ra(im wyższy wskaźnik tym kolory przedmiotów wyglądają bardziej naturalnie - polskie normy zalecają źródło światła o Ra>80), kąt rozsyłu światła, skuteczność świetlna, temperatura barwowa(powinna być wyższa niż 3300 Kelwinów), strumień świetlny.

Co mówią przepisy prawne?

Odpowiednie oświetlenie biura nie jest jedynie dobrą wolą pracodawcy. Jest ono uregulowane prawnie w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2003 r. Nr 169, poz. 1650 z późn. zm.) dalej r.b.h.p. oraz w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (Dz. U. Nr 148 poz. 973) dalej r.b.h.m.e. Do obowiązków pracodawcy należy:

  1. zapewnienie w pomieszczeniach pracy administracyjno-biurowych oświetlenia naturalnego i sztucznego, odpowiedniej temperatury, wymiany powietrza oraz zabezpieczenia przed wilgocią oraz niekorzystnymi warunkami cieplnymi i nasłonecznieniem (§ 15 ust. 1 r.b.h.p.);

  2. zapewnienie oświetlenia dziennego na poszczególnych stanowiskach pracy administracyjno-biurowej, dostosowanego do rodzaju wykonywanych prac i wymaganej dokładności oraz spełniającego wymagania określone w Polskiej Normie. Niezależnie od oświetlenia dziennego w pomieszczeniach pracy na poszczególnych stanowiskach zapewnienie oświetlenia elektrycznego o parametrach zgodnych z Polskimi Normami (§ 25 r.b.h.p.);

  3. wykonanie pomiarów natężenia i równomierności oświetlenia elektrycznego na stanowiskach pracy (§ 25 r.b.h.p.);

Oświetlenie biura jest również regulowane przez normę PN-EN 12-464-1:2044: Światło i oświetlenie. Blat biurka powinien być oświetlony na poziomie 500 lx (1 luks równy jest lumenowi na metr kwadratowy), bezpośrednie otoczenie może mieć niższe natężenie na poziomie 300 lx.

Estetyka i funkcjonalność

Na rynku pojawiają się wciąż nowe rozwiązania, które pomogą nam zapewnić optymalny poziom oświetlenia. Najnowocześniejsze technologie umożliwiają stworzenie systemów oświetlania, dzięki którym na bieżąco możemy regulować poziom i długość fal świetlnych w zależności od strefy, pory dnia lub roku. Mogą być one zintegrowanie z czujnikami ruchu, sterownikami zacieniania i innymi systemami, które sprawią, że przy uzyskaniu maksimum komfortu i wydajności osiągniemy również maksymalizację wartości energetycznej.

Oświetlenie biurowe może być również elementem dekoracyjnym, za pomocą którego wyróżniamy pewne elementy (np. rośliny, obrazy), nadamy pomieszczeniu odpowiedni charakter, który jest również elementem marketingowym i pomaga zbudować pozytywny wizerunek firmy. Wybór żarówek energooszczędnych, nie tylko obniża rachunki za prąd, ale również tworzy wizerunek przedsiębiorstwa ekologicznego. Za pomocą odpowiedniego światła tworzymy przyjazną atmosferę dla naszych pracowników, naszych klientów oraz nas samych.

Wstaw komentarz

Imię: *
E-mail: * (niewidoczny)
Strona WWW: (URL z http://)
Komentarz: *
Wpisz kod